vítejte na stránkách věnovaných větrnému parku horní loděnice – lipina
GALERIE
zima ve větrném parku
» VEHL » CZ » technologie

Technologie větrných elektráren

Větrná elektrárna dánského výrobce Vestas typ V90 – 2MW je umístěn na stožáru o výšce osy rotoru 105 m a má průměr rotoru 90 m, čemuž odpovídá délka každého z listů 44 m. Dohromady má tedy celá větrná elektrárny 150. Plocha kruhu pokrývaná listy má povrch 6 362 m2. Elektrárna začíná pracovat při rychlosti větru 4 m/s a vypíná se při rychlosti 25 m/s. Vypínání se provádí nastavením listů do praporu a je podpořeno ještě čelisťovými brzdami, které rychle zařízení zastaví a následně zajistí.

 

Základ větrné elektrárny je tvořen železobetonem a je překryt vrstvou zeminy. Pravidelný šestnáctiúhelník má největší průměr 16,4 m a jeho okraj má tloušťku 1,7 m, která směrem ke středu narůstá až na 2,7 m u základové patky


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Věž se skládá z 5 dílů, které jsou sešroubovány k sobě a k základové patce, která vystupuje ze základu v podobě mnohoúhelníku o průměru 16 m. Věž je z ohýbaných plechů, které jsou svařeny. Hmotnost jedné věže je 225 tun. Celková hmotnost větrné elektrárny je pak cca 335t. Průměr věže u země je v patě 4,2 m a postupně se celá věž zužuje až na 2,3 m. Šířka plechu ve spodní části je 36 m a v horní části se zužuje na 14 mm.

 

 

 

 

 

Strojovna větrné elektrárny je vybavena asynchronním generátorem s planetovou převodovkou a s čelním ozubeným kolem a se systémem Vestas OptiSpeed® pro regulaci otáček. Hmotnost strojovny je 68 tun a jmenovitého výkonu dosahuje při rychlosti větru 13 m/s. Větrná elektrárna začíná vyrábět proud při rychlosti větru 4,5 m/s a je automaticky vypínána při rychlosti větru 25 m/s (90 km/h) z důvodu bezpečnosti zařízení. Rozměry strojovny jsou 9,5 x 3,5 x 4,2 m. Strojovna se natáčí proti větru pomocí servomotorů. Díky nepřetržitému sledování a vyhodnocování směru a síly větru se gondola větrné elektrárny automaticky natáčí vždy dle aktuelního směru větru tak aby byl využit jeho maximální možný potenciál. Ve strojovně je rovněž umístěn transformátor, jehož výsledné napětí je 33kV.

 

 

 

 

Třílistý rotor má celkovou hmotnost 36 tun. List je tvořen skelným laminátem nalepeným na ocelové nosné konstrukci a má délku 44 m. Šířka listu je maximálně cca 4 m a na konci cca 0,5 m. Uvnitř rotoru je vedena měděná síťka sloužící k zachycení a svedení blesku. Vnitřní část rotoru je dutá. Provozní otáčky rotoru jsou v intervalu 9 – 14,9 otáček za minutu a maximální rychlost konce rotoru je tedy 70 m/s. Udržení plného výkonu po široké pásmo síly větru je možno pomocí natáčení lopatek rotoru dle aktuelní síly větru – systém pitch Vestas OptiTip®. Některé rotory jsou natřeny z 1/7 červenou barvou, což bylo provedeno také na základě požadavku letecké bezpečnosti.


Všechna práva vyhrazena © Copyright 2009 , Větrná energie HL s.r.o.